Ha elhatározzuk, hogy rászokunk a mozgásra, és kellő motivációval is rendelkezünk, szem előtt kell tartanunk, hogy a nem megfelelő mozgás káros lehet a számunkra. A következő dolgokra kell mindenképpen odafigyelni:
1. Bemelegítés
Testünket minden alkalommal fel kell készíteni a nagyobb megterhelésre, különösképp akkor, ha egész nap ültünk edzés előtt. (A bemelegítéssel fokozzuk a vérkeringést, hogy a szöveten keresztül eljusson az energia az izmokba, továbbá megelőzi a sérüléseket)
2. Megfelelő testtartás
Tudatosan végezzük a feladatokat, figyeljünk arra, hogy egyenes háttal tegyük, térdhajlításnál például ne menjen a térdünk a lábfejünk elé (ezért szokták mondani, hogy úgy csináld a feladatot, mintha a wc-re ülnél :)), mert ezzel levesszük a terhet a térdünkről. – A mindennapokban is fontos, ha pl. valami nehezet kell cipelni, valami nagy dobozt, vagy ilyesmit, azt lehetőleg ne úgy vegyük fel a földről, hogy lehajolunk érte, hanem térdhajlítással és egyenes háttal.
3. Egyszerűbbtől a bonyolultabb felé
Akár táncolunk, akár erősítünk, annak az elvnek kell érvényesülnie, hogy a könnyebb feladatokkal kezdünk és fokozatosan haladunk a bonyolultabbak felé.
4. Saját képességhez mért erőadagolás, ismétlésszám
A konditeremben, csoportos órán, vagy otthon, figyeljünk arra, hogy nem ugyanannyit bírunk és nem ugyanannyi ismétlésszámra van szükségünk, mint a mellettünk állónak – főleg, ha most kezdtük el, ha van valami betegségünk, vagy volt valami sérülésünk. Ez azt jelenti, hogy ne terheljük túl magunkat, akkora súlyt és annyi ismétlésszámot válasszunk, amennyit bírunk (figyelve arra, hogy kellőképpen megizzadjunk és, hogy el is fáradjunk. Ne akkor állj meg, ha kezdesz fáradni, ott még kicsit tovább kell csinálni). Továbbá pulzusméréssel kaphatunk még adatokat arról, hogy a megfelelő tartományban dolgozunk-e (erről később olvashattok majd).
5. Pihenő
Minden rendes edzés a szervezet számára olyan reakciót vált ki, hogy az elkezd tartalékolni és újratöltődni, mindig egy picivel többet, hogy az esetleges következő megerőltetésre legyen elegendő támogatás. Ahhoz viszont, hogy tartalékaink újratöltődjenek, ki kell pihennünk magunkat a következő edzésig. Ne hanyagoljuk el a pihenést, mert a túlterhelés sérüléshez vezet, a túledzettség (tartós túlterhelés) pedig még komolyabb következményekkel jár.
6. Levezetés
Ahogy a szervezetet fel kell készíteni a megterhelésre, úgy le is kell vezetni, annak befejeztével. Hagyjunk időt a szervezetnek, hogy szép lassan visszaálljon a nyugalmi állapotába, fokozatosan csökkentsük az inetnzitást (futáskor sétával, csoportos órán az edző erről gondoskodik, otthon pedig egy kis lép-zár, majd helyben járás).
7. Nyújtás
Ahhoz, hogy ne merevedjenek be az izmaink, minden edzés végén nyújtanunk kell. Az izom munka az, hogy az izmok összehúzódnak, viszont ezeknek vissza kell állniuk az eredeti hosszukra. Minden megdolgoztatott izomcsoportot le kell nyújtani az edzés végeztével, s minden pózt legalább 8 másodpercig meg kell tartani statikusan.
Írjátok meg, hogy milyen edzéssel kapcsolatos témáról szeretnétek még itt olvasni 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: