Little more attention

Megindító szerelem a Soá-n túl

A puskaropogás hangjai már elhalkultak, sietős csizmák elmenekültek, a dzsipek ajtajai bevágódtak. Már csak vékony csíkban száll fel a füst az évekig gőzerővel dolgozó épület kéményéből, egy halom szürke port hagyva az utókornak. Kikecmeregnek a félelemtől rettegő, de a mélységes csendet hívogatónak tartó élőhalottak, s egy recsegő hang megszólal a hangszórókból: “Szabadok vagytok”.

Az ember először nem hiszi el, kíváncsian tekintget körbe visszaigazolást kérve rabtársai arcáról, de rajtuk is ugyanazt a kételyekkel teli döbbenetet látja.

Hogy meggyőződjenek az előbbi bemondás  hitelességén, a konyha felé indulnak, amely elhagyatottan áll. Csak ne veszítsd el a fejed! -Mondanánk az évek óta koplaló éhes szájnak.

Mi lesz ezután? Hova tovább? image

Miklós hatalmas kínok közepette érkezett meg Svédországba, egy túlélők gondozására felállított kórházba. A tüdejét mintázó röntgenfelvételek nem jósolnak neki nagy jövőt – még 5-6 hónapot. A fiatal fiú, akit még Debrecenből vittek el, orvosa álláspontjával nem törődve elkezd levelezni az összes olyan lánnyal – a hasonló svédországi táborokból – akik szintén debreceni születésűek. Több mint száz levél megy el a postán és tucatnyi válasz is érkezik, de amikor megkapja Lili levelét tudja, hogy ő az, aki miatt az összes levelet elküldte. Hogy megtalálja őt.

Levelezésük különös, de szívet melengető érzésekbe csapnak át, s alig várják, hogy személyesen is találkozzanak, viszont betegségük és megismerkedésük körülményei miatt környezetük helytelenítésébe és valódi akadályokba  ütköznek.

Az embernek azonban, aki élő lélekkel tántorgott ki a koncentrációs tábor kapuján egy betegség vagy egy orvos nem állhat az útjába. 

Rengeteg könyv született a holokauszt alatt történtekről, de azt sem szabad elfelejteni, hogy utána is volt élet, amit újra kellett kezdeni és bizony újra is kezdtek. Szerelmesek lettek, családot alapítottak, letelepedtek, dolgoztak és ezt teszik a mai napig, szembeköpve az “Endlösung-ot”, melynek célja a népük teljes egészének kiírtása volt. 

Gárdos Péter – filmrendező – szülei történetét írta meg, melyet hamarosan filmen is láthatunk.

image

 

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!