Ha elhatároztad, hogy bemerészkedsz egy csoportos órára a közeli fitnessteremben és a mások előtt való edzés miatt érzett fenntartásaidat is legyőzted, az órarendet böngészve temérdek mennyiségű óratípussal találkozol, melyek közül lehet, hogy nehéz választani.
Bemutatok néhány óratípust, melyeken magam is részt vettem, hogy megtaláld a testednek és lelkednek leginkább megfelelő mozgást.
Dance óra, zumba
Aki odavan a karneváli hangulatért, aki szereti a pörgést, a táncot, a bulit, aki a stresszt szeretné levezetni, annak a táncos típusú órák valók, vannak haladó és kezdő csoportok, ahol képességhez mérten adagolják a koreográfiát. Nem kell megijedni annak sem, aki nem igazán tud táncolni, mert ezeken az órákon mindig fokozatosan, alaplépésekből van felépítve a koreográfia, mely minden blokkban csak picikét változik.
Step
Ez az egyik olyan óra, amit a legszívesebben tartok, nagyon élvezetes. Koreográfiás, mint a táncos órák, és van egy támpont (a step pad), ahova mindig visszatérünk így, könnyebben lehet követni. Azért itt is vannak haladó órák, de általában meg van adva, hogy milyen nehézségű. Egy pillanatra se higgyük viszont, hogy unalmas, hiszen az a step pad nem csak széltében állhat előttünk a földön, hanem hosszában is, nem csak előttünk, de mellettünk is lehet és van olyan óra, ahol egyszerre többet használunk, vagy éppen cserélgetjük a mellettünk állóéval – neadjisten – az egész termet körbetáncoljuk padról padra haladva. Hát nem hangzik jól? 🙂
Spinning
A kerékpár szerelmeseinek télen sem kell megválniuk a kerekektől, és az élménytől, hiszen az edzőteremben – akár barátokkal – hosszabb-rövidebb távokat tehetnek meg síkon és hegymenetben, rendkívül ösztönző edző és lüktető zene segítségével.
Alakformáló
Már a neve is csábító ennek az óratípusnak, hiszen ki ne akarna csinos alakot magának. Mielőtt azonban ezt az óratípust választanánk, érdemes figyelembe venni, hogy itt kemény erősítésről, izzadásról, fáradtságról van szó. Erre az órára lelkileg is fel kell készülni, hiszen megállni tilos! (Na jó, nem tilos, de ha már ott vagy, hozd ki magadból a legtöbbet, te is elégedettebb leszel). Éppen ezért a kezdőknek azt javaslom, hogy mielőtt alakformálásra mennének, – ha csak nem akarnak iszonyú izomlázzal elvenni a kedvüket az egész mozgástól – vegyenek részt pár könnyedebb órán pl. táncos, vagy step órán, amikor pedig készen állnak, akkor is olyan napot válasszanak, amikor még frissek (ne péntek délután, az egész hét terheit és fáradtságait hordozva). Utána viszont hajrá, sok sikert mindenkinek!
Köredzés
Aki erősíteni szeretne – ki nem?? – és nyitott a kéziszerek és súlyzók használatára, az biztos élvezné ezt az edzést. Általában öt-hat állomás van a teremben, minden állomáson más-más izmot dolgoztatnak meg és mindenhol kb. egy percet töltenek. Két állomás között van fél perc pihenő, amíg megrázzák magukat és felkészülnek a következő menetre. Előnye, hogy sokszinű, az edző körbejár és figyeli a testtartásokat, van pihenőidő.
Kangoo
Aki lelkében még mindig bugris fiatalka, annak nagyon ajánlom ezt az órát. Miután körültekintően feltessékeljük a lábunkra a különös cipellőt és nagy nehezen feltápászkodunk, – mert a földön ülve próbáltunk a cipőbe bújni – kezdődhet is… még nem az ugribugri, hanem a térdremegő bizonytalan, korlátba kapaszkodó (mert az is van!) lépés után a bemelegítő rugózás. Elkezdődik az óra, lement a bemelegítés és már csak azt veszed észre, hogy önfeledten pattogsz. Szuper érzés!
Gerinctréning
Voltam már dinamikus és nyugisabb gerinctornán is, elég sokunknak szüksége van rá, nem kell messze menni ahhoz, hogy lássunk egy-egy rossz tartást, vagy hátfájós személyt. Nagyon tudom ajánlani – főleg azoknak, akik nem veszik figyelembe, hogy akkor is kell a hátizmot erősíteni, ha “csak” lapos hasat akarnak, mert az ellentétes oldalú izmokat mindig meg kell dolgoztatni!!
Természetesen még számtalan óratípus van még, de azokról majd további posztokban olvashattok.
Ti melyik órára vagytok kíváncsiak? Melyik az, amit nem mertek kipróbálni?