Ahhoz, hogy változtassunk életmódunkon, hogy az ülésből egyszer csak felálljunk és rendszeresen elkezdjünk sportolni, nagyon kitartónak kell lenni. Több hétbe telik, míg felveszünk egy új szokást annyira, hogyha kihagyjuk már hiányérzetet keltsen, s rengeteg erőfeszítésbe kerül folytatni egy olyan valamit, ami fáradsággal és fájdalommal jár. Elengedhetetlen tehát a motiváció ahhoz, hogy ne csak elkezdjük, de folyamatosan is aktívan éljünk.
1. Legyen egy célunk
Van, aki azért sportol, hogy lefogyjon, van aki azért, hogy le tudjon futni egy bizonyos távot, hogy részt vegyen egy táncversenyen, hogy nagyobb izomtömeggel rendelkezzen, hogy ne fulladjon ki attól, ha felmegy a harmadikra és így tovább. Az a legjobb, ha olyan célt választunk, amit tudunk mérni és időnként ellenőrizni a fejlődést. Fogyásnál, ott a mérleg, futásnál a stopper, de ha például csak annyi a célunk, hogy testünk egészségesebb legyen, akkor is érdemes egy adott sportágban kitűzni célokat, mert lesz valami, ami hajtson, hogy csináld tovább. El lehet járni erősítő aerobik órákra, és célként kitűzni, hogy egyszer se hagyd abba a feladatot, de lehet az is a cél, hogy minél hosszabb ideig tudj futni.
2. Reális legyen a cél
Ha megvan a cél, gondoljuk át egy kicsit, hogy kivitelezhető-e. Vannak olyan tulajdonságok, melyek belénk vannak kódolva és bármennyire szakadunk meg, lényegesen nem tudunk változtatni rajta. Ilyen például a gyorsaság, vannak gyors és lassú izomrostjaink és az arányuktól függ, hogy inkább sprintelők vagy hosszútávfutók lehetnénk.
3. Várjunk türelmesen és dolgozzunk keményen
Ha radikális változást szeretnénk (lefogyni 10 kilót, messzebbre futni, lemenni spárgába), arra hónapokat kell áldozni és keményen dolgozni. Ne várjunk mindent elsöprő sikereket már az első pár edzésen, de ha elég figyelmesek vagyunk, az apró sikerek tovább visznek majd.
4. Vezessük aktuális állapotunkat
Indítsunk egy naplót, ami a mozgásunkról szól! Írjuk bele adatainkat, naptárunkat, hogy mikor edzünk a héten, milyen gyakorlatokból állt az edzés és hogyan éreztük magunkat. Írjuk fel a célunkat és írjuk fel, ha elértük. Ha ez megvan és lankadna a lelkesedés, vissza tudjuk olvasni és látjuk azt, hogy honnan indultunk és hol vagyunk most. Akár fényképeket is ragaszthatunk be időnként magunkról.
5. Gondoljuk meg mire adunk ki pénzt!
Széles a kínálat a fogyást, de az izomtömeg növelését segítő szerekből is. Alaposan járjunk utána, hogy mivel jár ezeknek a szedése, hogy hajlandóak vagyunk-e vállalni ezeknek a mellékhatását és főleg az árát. Ha le is rövidíti a cél eléréséért szükséges időt, gondoljunk csak bele, hogy melyik lesz ránk jobb hatással mentálisan és fizikailag, ha fél évig dolgozunk keményen és fejlesztjük a kitartásunkat, vagy ha csak pl. egy hónapig? Melyik tölt el nagyobb elégedettséggel, az, amiért éveket dolgoztunk, vagy az, amiért pár napot? (Én úgy tartom, hogy akinek nem hivatása a sport és nem élsportoló, annak nincs nagy szüksége a kiegészítő szerekre, mert elég az edzés és a megfelelő táplálkozás).
6. Találjunk egy partnert
Elkezdeni könnyű egyedül, de amikor jönnek a fáradalmak és nehézségek, akkor nehezebb tovább folytatni, ezért keressünk valakit az ismeretségi körünkben, akinek hasonló céljai vannak és dolgozzunk értük együtt, vagy beszélgessünk egymás állapotáról és bátorítsuk egymást.
Ha tetszett, és hasznosnak találod a tippeket, jelezd a “Tetszik gombbal” és ha van valami, amiről szívesen olvasnál ebben a témában, írd meg hozzászólásban. 🙂
Azt is írd meg, ha van kedved, hogy személy szerint téged mi motivál.
Ti egyetértetek a nádszálvékony, photoshop-olt, kiszínezett lányok edzőruhában (de hosszú :)) fotókkal – amikkel tele a pinterst ? Engem egyáltalán nem motiválna, ha mások “tökéletes” testét nézegetném.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: