Néha kedvünk támad visszautazni az időben és szemtanúja lenni egy olyan románcnak, mely lehet, hogy nem túl valószerű, de mégis előszeretettel beleéljük magunkat. Egy listát készítettem azokról a híresebb és kevésbé ismert kosztümös filmekből, amiket érdemes megnézni és a rózsaszín ködből való kilépés után elgondolkodni az üzenetükön.
7 filmről fogok írni 7 posztot, ha van szerintetek olyan, amit kihagytam, írjátok meg kommentben.
Első ilyen film az Észak és dél, nem olyan híres, mint pl. a Büszkeség és balítélet, de nem rosszabb, csak kicsit más. Itt a szereplőket nem csak a férjhez menés foglalkoztatja, hanem érdekes dilemmákkal és valós problémákkal találkozunk.
Délen, a festői tájon húzódó parókiában él egy lelkész, feleségével és lányával Margareth-el. Kényelmes életüknek akkor lesz vége, amikor a lelkész lelkiismereti okokból otthagyja családjával a helyet és északra költözik minél messzebbre otthonuktól. Északon az ipar a fő húzóágazat, textilüzemek látják el a várost. A szép természet övezte városkának ez szöges ellentéte, itt minden koszos, fekete és szürke. Margareth anyja soha nem tudja megszokni az új környezetet, apja viszont tanításból él, keresi azokat az embereket, akiket még érdekel az irodalom, a filozófia. Ilyen személy John Thornton, aki az egyik gyapotfeldolgozó gyár tulajdonosa. Keménykezűen bánik a dolgozókkal, s rossz benyomást tesz Margareth-re első találkozásukkor, amikor megveri egy dolgozóját azért, mert dohányzáson kapta. Rideg szívűnek ismerjük meg a férfit, akit egyedül az üzlet érdekel, s mikor gyárának dolgozói sztrájkba kezdenek, külföldről hozat munkásokat, hogy ne álljon le a termelés. Margareth ezzel szemben együtt érez a dolgozókkal, akiket közelebbről is megismert és látta nehéz helyzetüket. John valamiért mégis gyöngéd érzelmeket táplál Margareth iránt, viszont ő elutasítja.
A két szív viszont végül egymásra talál, Margarethnek rá kell döbbennie, hogy szenvedélyes természete nem sokban különbözik Johnétól, meglátja a férfi valódi személyiségét, kinek szíve a csalódottság után újra lángra lobban, mikor megtudta, hogy a lány mennyire nagylelkűnek tartja.
Ezen a négy részes filmen azért érdemes végigmenni, mert (kosztümös és szerelmes) érdemes megvizsgálnunk a konfliktus mindkét oldalát. Margareth a szegény, éhhalál ellen küzdő munkások pártját fogja, de nem veszi észre, hogy John bár az üzletet helyezi előtérbe a munkások helyzete helyett, a gyárat mégis jól irányítja, gépet szerelt fel, ami megvédi az embereket attól, hogy a levegőben szálló gyapot leragadjon a tüdejükbe, a munkását azért verte meg, mert a dohányzással felgyújtotta volna a saját munkahelyét, s végül képes volt kompromisszumot kötni, beleegyezett egy konyha létrehozásába a gyárában, hogy a dolgozóknak jusson étel.
Kedvenc idézet: “A gyümölcs színéről beszéltünk, aztán a szerelemről”
Akit érdekel a film, megtalálja az indavideo.hu-n
http://indavideo.hu/video/Eszak_es_del_1
http://indavideo.hu/video/Eszak_es_del_2
http://indavideo.hu/video/Eszak_es_del_3
http://indavideo.hu/video/Eszak_es_del_4
Jó szórakozást!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: